Ημερίδα Φιλοσοφίας (17 Φεβρουαρίου 2022)

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2022, στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Λευκάρων, η Ημερίδα που διοργάνωσε η Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης και η Ομάδα Λογικής-Φιλοσοφίας του ΥΠΠΑΝ, με θέμα «Η Φιλοσοφία στην Παιδεία. Επαναπροσδιορισμός και Προοπτικές».

Την Ημερίδα παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί από όλες τις επαρχίες της Κύπρου και αξιωματούχοι του ΥΠΠΑΝ. Χαιρετισμό απηύθυναν ο Δήμαρχος Λευκάρων κ. Σοφοκλής Σοφοκλέους και ο Διευθυντής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης Δρ Κυπριανός Λούης.

Οι επιστημονικές ανακοινώσεις έγιναν από έγκριτους ακαδημαϊκούς και ανθρώπους των Γραμμάτων, όπως η Δρ Μαίρη Κουτσελίνη (Ομότιμη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Κύπρου), ο Δρ Νίκος Ορφανίδης (Διδάκτωρ Φιλοσοφίας, συγγραφέας, ποιητής), ο Δρ Αλέξιος Πέτρου (Καθηγητής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας) και ο Δρ Βασίλης Καρδάσης (Καθηγητής του Πανεπιστημίου Νεάπολις).

ΘέμαΑρχείοΗμερομηνία
Πρόγραμμα Ημερίδας 27/05/2022