Δειγματική Διδασκαλία στο Λύκειο Αγίου Γεωργίου στη Λάρνακα (13 Δεκεμβρίου 2022)

Την Τρίτη, 13 Δεκεμβρίου του 2022, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο Λύκειο Αγίου Γεωργίου στη Λάρνακα παρουσίαση του μαθήματος της Λογικής-Φιλοσοφίας, σε μαθητές/τριες της Α' Λυκείου της κατεύθυνσης Κλασικών και Ανθρωπιστικών σπουδών. Το εν λόγω μάθημα παρουσίασε η φιλόλογος Δρ Έλσα Νικολαΐδου στην παρουσία του Δρος Ανδρέα Σοφόκλη, επιθεωρητή Φιλολογικών Μαθημάτων.

Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παρουσίαση του μαθήματος Λογική-Φιλοσοφία. Κατ’ αρχάς, εξοικειώθηκαν με την ορολογία της φιλοσοφίας και τους φιλοσοφικούς προβληματισμούς οι οποίοι προκύπτουν από τη φιλοσοφική απορία και την αναζήτηση της αλήθειας, που βρίσκονται στο επίκεντρο του φιλοσοφικού στοχασμού. Στη συνέχεια, γνώρισαν την αφετηρία της φιλοσοφίας, η οποία ξεκινάει από την αρχαία Μίλητο και το πρώτο φιλοσοφικό ερώτημα που έχει τεθεί («Η αρχή των πάντων») χωρίς να έχει έως σήμερα απαντηθεί από την επιστήμη. Τέλος, απασχόλησαν τη σκέψη τους με διαχρονικά ερωτήματα της φιλοσοφίας που έχουν εφαρμογή σήμερα, όπως εκείνα της ταυτότητας (ποιος είμαι;), της ηθικής πράξης (τι είναι σωστό να πράττω και γιατί;) και της ελεύθερης βούλησης (είμαι ελεύθερος και ηθικά υπεύθυνος για τις πράξεις μου;).

Δειγματική Διδασκαλία στο Λύκειο Αγίου Γεωργίου στη Λάρνακα