Ημερίδα Φιλοσοφίας (25 Ιανουαρίου 2024)

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 25 Ιανουαρίου 2024, ώρα 8:30-12:30, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Ιδρύματος Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄, η Ημερίδα που διοργάνωσε η Ομάδα Αναλυτικού Προγράμματος Λογικής-Φιλοσοφίας της Διεύθυνσης Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης του ΥΠΑΝ, σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου και την Ιερά Αρχιεπισκοπή. Θέμα της Ημερίδας ήταν «Η κρίση των αξιών στον σύγχρονο κόσμο και η απάντηση του Στωικισμού».

Την Ημερίδα παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί από όλες τις επαρχίες της Κύπρου, ο Πρέσβης της Ελλάδος στην Κύπρο, βουλευτές και αξιωματούχοι του ΥΠΑΝ. Χαιρετισμό απηύθυνε ο Αρχιεπίσκοπος Νέας Ιουστινιανής και πάσης Κύπρου κ.κ. Γεώργιος, ο οποίος εξήρε την αξία των «ελληνικών γραμμάτων», και δη της Φιλοσοφίας, στον ανθρωποπλαστικό χαρακτήρα της παιδείας. Τον χαιρετισμό της Υπουργού Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, Δρος Αθηνάς Μιχαηλίδου, διάβασε ο Διευθυντής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης Δρ Κυπριανός Λούης.

Οι ανακοινώσεις έγιναν από τους έγκριτους ακαδημαϊκούς Σταυρούλα Τσινόρεμα (Καθηγήτρια Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης), Ιωάννη Τρισόκκα (Επίκουρο Καθηγητή Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών), Ιωάννη Χριστοδούλου (Λέκτορα Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Κύπρου) και Χρίστο Χατζηιωάννου (Μεταδιδακτορικό Ερευνητή στο Πανεπιστήμιο Σόφιας). Οι εισηγήσεις που δόθηκαν, σχετικά με το επίκαιρο αυτό ζήτημα της κρίσης των αξιών και τις δυνατότητες της στωικής υπέρβασής τους, άφησαν το κοινό απόλυτα ικανοποιημένο.

Είναι γεγονός, ότι η προσπάθεια της Ομάδας Φιλοσοφίας - με υπεύθυνο ΕΜΕ Φιλολογικών τον Δρα Ανδρέα Σοφόκλη και μέλη της συγγραφικής ομάδας τον Δρα Ανδρέα Γεωργαλλίδη (ΒΔ) και Δρα Ανδρέα Αντζουλή (ΒΔΑ) - για κεντρική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, μέσω της διοργάνωσης στοχευμένων Ημερίδων που αναδεικνύουν τη σημαντικότητα του γνωστικού αντικειμένου της Φιλοσοφίας στη Μέση Εκπαίδευση, καθίσταται πλέον θεσμός.

Η εν λόγω Ομάδα παραμένει επιφορτισμένη με την προσπάθεια προώθησης και ενίσχυσης του μαθήματος της Φιλοσοφίας στη Μέση Εκπαίδευση, αλλά και την προσπάθεια επανατοποθέτησής του στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Γυμνασίου και του Λυκείου, αφού μία τέτοια κίνηση βρίσκεται σε άμεση συνάφεια με τους γενικούς άξονες του Αναλυτικού Προγράμματος και αφορμάται από την αυξημένη ανάγκη για καλλιέργεια της κριτικής σκέψης των μαθητών/τριών μας και τη βελτίωση της αυθεντικής μάθησης, δηλαδή της μάθησης που επιτυγχάνει τη μετουσίωση της γνώσης σε δεξιότητα.

Το ΥΠΑΝ, μέσω της Διεύθυνσης Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης, στηρίζει πολλαπλώς τις προσπάθειες της Ομάδας Λογικής-Φιλοσοφίας, καθώς η ευόδωση των σκοπών της θα φέρει την Κύπρο πολύ κοντά στο παράδειγμα ευρωπαϊκών χωρών, όπως η Γαλλία και η Γερμανία, που, στοχεύοντας στην ποιοτική επάρκεια της γνώσης και στη βελτίωση των μαθησιακών αποτελεσμάτων, όχι μόνο δεν εγκατέλειψαν τις Κλασικές Σπουδές αλλά ενίσχυσαν και επέβαλαν ως υποχρεωτικό το μάθημα της Φιλοσοφίας στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

ΘέμαΑρχείοΗμερομηνία
Πρόγραμμα Ημερίδας 16/02/2024